poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Grzechy i przewinienia polskich kierowców

 

W dwu wypadkach drogowych na trzy, jedną z przyczyn jest wysoka 
agresja lub nadmierny, patologiczny lęk kierowcy

Główne przewinienia polskich kierowców / Raport I półrocze 2014
  1. Przekraczanie prędkości, przyznaje się aż 87% badanych !
  2. Korzysta w czasie jazdy z telefonu komórkowego 45% !
  3. Jedzenie podczas prowadzenia samochodu 56% !

  4. 55% mężczyzn i 44% kobiet rozprasza swoją uwagę podczas
    kierowania autem, szukając czegoś w torbie, plecaku czy schowku.

  5. Łamie innych przepisów 36% !
    Najczęściej dochodzi do tego w grupie wiekowej 18–29 lat 46% !

  6. Polacy są za kierownicą agresywni, używają wulgarnych słów
    i obraźliwych gestów wobec innych uczestników ruchu używa 56% ! 

Zbyt szybka jazda, nadmierna agresja, korzystanie z telefonu komórkowego lub jedzenie i picie podczas prowadzenia auta, rozpraszanie uwagi – to najczęstsze grzechy polskich kierowców, które ujawnił raport „Z bliskimi po drodze” stworzony na potrzeby kampanii „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”.

Raport, przygotowany dla Fundacji PZU, zobrazował skalę zjawiska, jakim jest bagatelizowanie przez kierowców przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznej jazdy. Najczęściej ignorowaną regułą jest limit prędkości. Do jej łamania przyznaje się w sumie aż 87% badanych. Przyznają się sami, więc mają poczucie, że zachowują się niewłaściwie. Nie mają jednak, lub też nie chcą mieć, świadomości prawdopodobnych negatywnych konsekwencji takiego postępowania. Wynika to, jak stwierdza Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego i ekspert kampanii, z konieczności ciągłego potwierdzania swojej pozycji w hierarchii społecznej, nawet kosztem zdrowia i życia – własnego i innych.

Ponad jedna trzecia badanych kierowców (36%) łamie także inne przepisy. Najczęściej dochodzi do tego w grupie wiekowej 18–29 lat (46%). Polacy są za kierownicą agresywni, a wulgarnych słów i obraźliwych gestów wobec innych uczestników ruchu używa 56% badanych.

– Mało jest czynności, które o charakterze człowieka mówią równie dużo jak zachowanie za kierownicą. Sposób prowadzenia samochodu zdradza nawet te nasze kłopoty z samym sobą, o których nie wiemy lub wolimy nie wiedzieć – stwierdza Andrzej Markowski. – Różnorodne badania wykazały bardzo silny związek niedomogów psychologicznych, stwierdzanych u kierowców, z powodowaniem przez nich wypadków drogowych. W dwu wypadkach drogowych na trzy, jedną z przyczyn jest wysoka agresja lub nadmierny, patologiczny lęk kierowcy – tłumaczy.



Niemal połowa kierowców (45%) korzysta w czasie jazdy z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego lub pisze sms-y bądź maile. 55% mężczyzn i 44% kobiet rozprasza swoją uwagę podczas kierowania autem, szukając czegoś w torbie, plecaku czy schowku.

Choć aż 71% ankietowanych uważa jedzenie bądź picie w trakcie kierowania autem za czynność niewłaściwą, to i tak 56% kierowców nie potrafi odmówić sobie konsumpcji za kierownicą. Od tych wyników bardziej tylko niepokoją dowody hipokryzji kierowców. W 2013 r. zatrzymano 162 tys. nietrzeźwych kierujących. Tak wynika z danych Komendy Głównej Policji. Jednak do jazdy na tzw. podwójnym gazie przyznało się w badaniu jedynie… 4% respondentów.



źródło: gu.com.pl